Vážení chovatelia  a čitatelia tejto stránky. Dovoľte mi, aby som sa Vám predstavil, hlavne tým ktorí  ma ešte nepoznajú: Volám sa Ľubomír Hovančík. Bývam v obci Torysa, kde mám aj holubník. Som členom ZO Torysa v OZ Sabinov. 

 

O mne:

                                                   

  Moje začiatky boli už opísane v dvoch číslach časopisu Letu zdar. Napriek tomu Vám ich pripomeniem:

         S holubmi ako takými som sa stretol u otcovho bratranca Vlada, u nich na stodole. Tam sme spoločným úsilím zháňali PH a aj krmivo. Bolo to v roku 1985. Vtedy som mal 10 rokov. O dva roky na to po dohovore s mojim dedom, sme začali budovať holubník na domácej pôde, alebo skôr na stĺpe. S jedlom rastie chuť a tak po krátkom čase som presvedčil rodičov a deda, aby som mohol chov rozšíriť, no na to som potreboval o niečo väčší holubník. Poz. tento holubník v roku 2010, ešte slúžil ako chovné oddelenie pre 7 párov. Moju novú stavbu si všimol sused Anton Beréš. No a tam som dostal ten „vírus“ súťaženia s poštovými holubmi. Dlhé zimné večere  som trávil počúvaním o doletoch a chove p. Antona. V týchto diskusiách padlo aj meno chovateľa z Prešova - Hnát Jozef . Vtedy to bola moja studňa na holuby. Za 10 rokov som získal viac ako 116 ks.

 Od p. Hnáta holuby boli také- rasové, ktoré vynikali  krásou, ušľachtilosťou a rodokmeňom . Ale, dnes môžem povedať, že PH s ktorými sa zopár rokov nelieta zostanú iba krásne.

Keď môj dedo zomrel v roku 1992,  začal som stavať holubník v podkroví jeho domu. Chov sa pomaly rozrastal. Nežiadanú čistku mi urobila návšteva kuny. Ale nedal som sa, a nádej zomiera posledná. Písal sa  rok 1994, medzi tým som začal spoznávať kolektív chovateľov v Toryse a Brezovici.

        Jedného krásneho dňa som bol s kamošom v Brezovici. Zastavili sme sa v obchode, a kde tu- tam kdesi pod starším plôtikom na lavičke si spokojne oddychoval, vtedy pre mňa, veľmi veľký chlap. Ani sám si dnes nepamätám, ako sme sa dali do reči. Pre mňa to bolo také zvláštne, že poznal otca a mamku.  Spomenuli sme holuby a „On“ mi vtedy povedal:   

      „Holubársky les je taký veľký, mnohí v ňom blúdia, ale ja ti pomôžem, aby si v tom lese dlho neblúdil, ukážem ti skratku, ako sa dá skôr dostať na druhú stranu.“

         Neviem, či to môžem nazvať tzv. „ iskrou či láskou na prvý pohľad“. Tam sa to všetko začalo – Nová etapa môjho chovu. Isté je, že ten človek je nie len vzrastom, ale aj srdcom veľký.

Dovolím si povedať, že je „Žijúca legenda“ a nie to nik iný ako Peter Matalík.

Dnes sme s Petrom priatelia, aj keď naše názory a uhly pohľadu nie sú vždy za jedno(toto malo kto vie).

         Potom som kúpil  prvý pár od Petra, a bum. Poštárka mi priniesla povolávací rozkaz k VÚ Trebišov.  Tam som čas využil na stretnutie s  Jánom Bojkom/-Majster ST ČSFR.

Čas plynul a ja som sa vrátil do civilu. Zamestnal som sa v súkr. firme, ako nakupovač hospodárskych zvierat, pretože som ukončil Strednú poľnohospodársku školu v Sabinove ako zootechnik. Na mojich cestách som stretával rôznych ľudí a aj holubiarov. S času na čas som si priniesol aj nejakú posilu. No „Gro“ môjho chovu sa budovalo na holuboch od Petra, základom sa stala He 98-S-28-0105 . Podoba dnešného chovu sa vykryštalizovala cestou koša, a cez masu. Cez moje  ruky mi prešlo množstvo vynikajúcich, ale aj neforemných holubov.   Zlom nastal v r.“98 zakúpením  PH od Š. Štefančíka, tieto holuby zrýchlili, tie moje.                                             

 Dôkazom je H-2903. V r. ´01 získal 2 x 1.c., 2.,3.,6.cenu...v OZ. a získal  1.miesto v kat. „A,+B“.                                                                  

Takže sezóna bola pre mňa úspešná. Koniec roka som ukončil sobášom so slečnou Zdenkou.

 

      Od 2003 do apríla 2009 som bol členom OZ Prešov, ktoré malo cca 250 členov. V tejto OZ som sa prepracoval môžem povedať, že do 10-tky. A tým som sa zaradil do skupiny“ nežiaducich“ chovateľov pre jednotlivcov  z Prešova a okolia.

       Počas týchto rokov som sa snažil zapojiť do rôznych súťaži, kde sa mi podarilo obsadiť rôzne priečky. Pritom som v júni 2005 nastúpil k VÚ Nitra a starostlivosť o môj chov prevzala manželka Zdenka s trojročným synom.

Z tohto obdobia za najlepší závod (aj keď som vtedy zaspal)  považujem:

         Brusel 1172,512 km  nas.  9/ um 5   z toho 3. a 4., 13.,21..cena vo KDTVR a k tomu aj celkové umiestnenie  v majstrovstve 4.miesto z cca 600 CHPH.

    

  V roku 2006 sa moje pôsobisko zmenilo na VÚ Michalovce. Voľno po službe a po ukončení zamestnania som trávil návštevami tunajších chovateľov, ale najviac času som bol u  Jožka Titka z Rakovca n O.. Dokonale som spoznal jeho chov  a upevnil naše priateľstvo. Jožko je človek, ktorý ma do značnej miery usmernil, ako sa vyrovnávať s neúspechom a nielen pri PH, ale aj v živote.   O chov sa naďalej starala manželka, výhodou bolo akurát, že som v piatok  prišiel domov o niečo skôr ako z Nitry.

 

SZ CHPH vybudoval testovačku: „MTS Dolné Krškany“. Do tejto MTS som sa  prihlásil a zúčastnil a môj holub 06-304 vo finálovom preteku:

                                         Rokycany 370 km získal až 2.miesto(za Dubského holubom)

a k tomu ešte Ha 06-321 získala titul  3.Eso Ml PH.

 

V roku 2007 som bol prevelený do VÚ Prešov. Každodenné dochádzanie malo aj pozitívne ako aj negatívne stránky. V OZ Prešov som obsadil 6.miesto zo cca 240 členov.

 O  rok som sa zapojil do súťaže v Stredoeurópskom  maratón klube/SEMK/. Čiastočne to oslabilo moje pozície v rámci OZ, ale aj  KDTVR na DT.

       Absolvovali  sme  trate  od 900-1180 km,  kde som obsadil  1.a 2. miesto vo výkone H, 6.miesto výkon  He. Najväčšiu radosť mi urobil oznam, že môj holub obstal ako:

                                   1.ESO  – SEMK/ holub 04-02513-160. /syn zákl. Ha „105“

Celkove som získal titul: 3. generálny majster SEMK.

V roku 2009 bolo mojim cieľom  dobrý vyber PH do súťaže Letu Zdar, v celku sa podarilo skončil  som ako 4.generálny majster Letu zdar (pred P.Matalíkom a M.Blahovským.) Zavŕšením sezóny 2009 bola účasť na CV Nitra, kde He 04-02513-155 obsadila 9.miesto v kat.“E“ v rámci SR. V súťaži MS je 20. priečka s mojim menom.

 

Rok

Umiestnenie v OZ            

Iné súťaže.....

2000

15. miesto OZ Sabinov

 

2001

 8.  miesto OZ Sabinov

 

2002

11. miesto OZ Sabinov

Účasť na CV v kat.. “A“

2003

27. miesto OZ Prešov

 

2004

13. miesto OZ Prešov

 

2005

  9. miesto OZ Prešov

 4. miesto KDTVR

2006

13. miesto OZ Prešov

 9. miesto KDTVR

2007

  6. miesto OZ Prešov

 7. miesto Prešov + Bardejov

2008

  6. miesto OZ Prešov

 3. generálny majster SEMK DT SR

2009

  5. miesto OZ Sabinov

 4. generálny majster Letu zdar

 9. miesto na  CV v katg..“E“

2010

  8. miesto OZ Sabinov

Účasť na CV v kat.. „A“

2011

 

 

 

2012

  8. miesto OZ Sabinov

 

 

 

 9. miesto OZ Sabinov

  4. miesto v Letu zdar v kat. ST

13. miesto v katg..“E“ SR

16. miesto GCS

Účasť na CV v kat.. „B, a E“

3.miesto stredné trate Letu zdar

                                                                                                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skladba terajšieho týmu na mojom holubníku je zložená s holubov

na KST od  chovateľov:    Titko Jozef  línia „ 850“ 

                                       Ing. Rak Ján (Deleus x Olympia)

                                        Ing. Chytil P.+L. a Magušin G.+L (Meulemans-„182“ + Schellens „298“)                                

                                        Mulik  Vladimír (Klinkhammer-„5518“) x Matalík Peter

a  dlhé trate:                      Matalík Peter, Titko Jozef, Ing.Matuška Stanislav, Ing.Horsák .

Lietam totálne vdovstvo. Dospel som k názoru, že s mojim pracovným zameraním to ani inač nejde. Holubník sa skladá s 3-oddelení ( 2- vdovce 35 ks, a 1 odd- vdovy na sedačkách), Oddelenie mladých 80 ks a chovné na max. 20 párov. Celkové stav na holubníku sa pohybuje do 120 ks

   Posily na mojom holubníku sú väčšinou po závodníkoch, ale hlavne z kvalitných rodín. Aj keď výnimka potvrdzuje pravidlo, som presvedčený, že aj u nás sú veľmi kvalitné PH, ktoré sa vyrovnajú belgickým, holandským či nemeckým. Sezóna je pred dverami, takLetu zdar.